3/6/07

EURO 2008 ερχόμαστε....

Δίκιο έχει ο Οτο Ρεχάγκελ όταν λέει ότι: «την πρόκριση την εξασφαλίζεις μόνο μαθηματικά...» Δίκιο έχουμε και εμείς όμως να βάζουμε τον παραπάνω τίτλο. Ειδικά μετά την πολύ εύκολη νίκη, 2-0 με την Ουγγαρία στο Παγκρήτιο το Σάββατο και βέβαια σε συνδυασμό με την ήττα της Τουρκίας στο Σεράγεβο από τη Βοσνία με 3-2. Πλέον με πέντε νίκες σε έξι ματς ολοκληρώσαμε τον πρώτο γύρο των προκριματικών του Euro 2008, ανακτώντας την κορυφή του 3ου ομίλου και έχουμε την ευκαιρία την Τετάρτη (21:30) στο ίδιο γήπεδο με αντίπαλο την Μολδαβία να...μπούμε στο αεροπλάνο για Ελβετία και Αυστρία! Βιαζόμαστε είπατε; Ο καιρός θα δείξει... Απέναντι στους Μαγυάρους το παιχνίδι «διήρκησε» ακριβώς 30 λεπτά! Στο 12ο λεπτό ο Χαλκιάς απέκρουσε το τετ α τετ του Γκέρα και έδωσε «ασίστ» στον Φάνη Γκέκα να ανοίξει λογαριασμό και με τη γαλανόλευκη πέντε λεπτά αργότερα δίνοντας το έναυσμα για πανηγυρισμούς και στο Παγκρήτιο. Στο 29ο λεπτό, ο Σεϊταρίδης θύμισε τον Γιούρκα της Πορτογαλίας και με απίστευτη ατομική προσπάθεια σημείωσε το πρώτο του τέρμα με τα χρώματα της εθνικής και «τέλειωσε» το ματς διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Είχε και δύο δοκάρια η εθνική με τους Αμανατίδη και Γκέκα.